Ben Kimim

 
 
 

TF-104G UÇAĞI İLE EMERCENSİ İNİŞ

 
Tayyip ÖZSEVER
Emekli Hava Pilot Kurmay Albay
9.Üs, Balıkesir
1987
 

1987 yılının Mayıs veya Haziran ayı idi. Lisan kursu nedeniyle uçuştan uzun süre ayrı kalan bir ağabeyimizin uçuşa intibak eğitimi maksadıyla havalandık. Görev gereği meydan dönüş TACAN alçalması ile yapılacak ve takiben iniş kalkış çalışacaktık.

GATE civarında İniş takımlarını koyduktan sonra yakıta göz attığımda tip tanklarının halen beslediğini ancak o ana kadar normal limitlerde olan ana depo yakıt miktarının normalden daha fazla gösterdiğini görerek tip tank yakıt beslemesini kestim. Bu esnada yaklaşmaya devam ederken uçağın sola doğru bir kayış içerisine girdiğini hissederek pas geçmeye kara verdim. Pas geçiş işlemlerini tamamlamış ve uçak ile irtifa almaya çalışırken sola kaçışta olan uçağın aniden burun aşağı aldığını gördük Balıkesir şehir üzerine doğru başlayan bu hareketin hemen akabinde aksi yönde ve “G” li bir burun yukarı hareketini gördük.

Normalden daha güçlü ve büyük boyutlarda olan bu “kicker” hareketlerine mani olmak için “APC”şalteri OFF pozisyonuna alınmasına rağmen burunun yukarı-aşağı hareketleri devam ederken yatış ekseninde de sağa sola 90-135 derecelik kendiliğinden yatış hareketleri gelmeye başlamıştı. Gaz kolu military'de olmasına rağmen kendiliğinden gelişen 4 eksenli “G”li hareketler nedeniyle sürat 210 K civarında ve lövye sağ arkada sabit kalmıştı.

Kuleye durumu ikaz edinceye kadar kule durumu yerden gözlemleyerek atlamamızı ikaz ediyordu. Nitekim öndeki pilot önce benim (arkada) atlamam gerektiği için “daha ne bekliyorsun” diye haykırıyor fakat şehir üzerinde maximum 500-1000’de sürekli ve seri hareketler nedeniyle sürekli 90-150 yatışa giren uçaktan ayrıldığımızda doğrudan yere çarpma ihtimali ve her şeyden önce şehir üzerinde olmamız nedeniyle atlamamız mümkün olamamıştı.

Balıkesir meydanı güneyi 1 NM, 1000 feet civarında başlayan bu olay neticesinde uçağı kumanda etmemiz mümkün olmamış ve bir Rodeo atı gibi çok alçak irtifadan şehir üzerinde dolaşarak meydanı tekrar kat edip atış sahası civarlarına gelmiştik.

Bu olaydan sonra sağ kollardaki ağrı ve morarmalardan her ikimizin de uçağı kumanda etmeye çalıştığımız aşikar olmasına rağmen lövyenin en son sağ kasığımızda sabit kalmasından dolayı tüm çabalarımız nafile kalmaktaydı.

Bu ana kadar tüm olayı takip eden kulenin sürekli talimatlarından biri olan “RAT” açınız ikazını aldığımda atış sahası kuzeydoğusundaki tepelere vurmak üzere uçağın “G” li ve anormal hareketleri devam ediyordu.

Bugün kendisini rahmetle andığımız ve ABD’de elim bir trafik kazasında kaybettiğimiz büyüğümüz UKA Ratı açınız diye haykırdığında bunu çeklist uygulamalarında olmadığını bildiğim halde tereddütsüz RAT’ı açtım ve o an mucizenin başlangıcını hissettim. Bir anda sanki büyük bir sessizlik oldu. 5-10 sn kadar uçağın konumuna döndü. Bu durumda derhal A/B’ye girerek uçağın burnunu mümkün olduğunca ufkun üzerine taşıdım.

Süratim de F-104 uçağı için çok fazla olmasa da 230-240 Knot'a kadar artmıştı ki uçağın anormal hareketi tekrar başladı. Ancak bu sefer önceki şiddete nazaran daha az kuvvetli ve yatış tek tarafta sabit kalmıştı. Yani sola doğru iki kişinin güçlükle tutabileceği bir yatış ve şakuli hareketler devam ediyordu. Bu esnada atış sahasından sonra sola yatışta meydan kuzeyinden kat edilerek tekrar şehir üzerine gelmişti. Fakat burnu ufkun üzerine almamızdan dolayı hatırı sayılır bir irtifa almıştık.

Şehri temizler temizlemez ilk işim harici tankları defetmek oldu. Son yaklaşmada ana depoyu aşırı beslemeden dolayı tiplerin beslemesini kestiğim için tipler yarı yarıya dolu kalmıştı ve sürati artırıp irtifa almam için onlardan kurtulmalıydım. Aşağıyı emniyetli gördüğüm anda butona bastım ve ikinci mucizeyle karşılaştım. Sol tip gitmiş sağ tip tank yerinde duruyordu ve sola aşırı yatıştan dolayı yorulan kollarımız rahatlamış şakuli hareketler ile zayıflayarak osilasyon seviyesine düşmüştü.

Bu vaziyette yüksek süratle inebileceğimize karar vererek kuleye kararımızı bildirdik. Olabilecek en ufak bir başlangıçta her şeyi göze alıp atlayacaktık. 230 Knot'da inişe karar vererek sola kontrol edilebilir bir yatış şakuli hafif osilasyonla direk yaklaşmalı inişimizi tamamlamıştık. 25 dakika kadar süren F-104 rodeosu sonucunda uçağı salimen indirmemize rağmen bu ve bu şekilde değişik modellerden oluşan TF uçaklarının tüm uçuşları; iptal edilecek ve bu uçaklar kal edilecekti. Çünkü Eskişehir fabrikasından gelen teknik heyetin yaptığı ve aylar süren çalışmalardan çok önemli bulgular edilmişti. Tüm borular arızalı çıktığı gibi parmak kalınlığındaki çelik kumanda telleri bu uçuş sonunda lime lime olduğunu da görmüştük.

TF-104G Uçağı

Emniyetle indirdiğimiz bu uçağın incelenmesi nedeniyle bu tür TF’ler kal edilmişti. Ama buna benzer olayların da önüne geçilmişti. Çünkü bu olay oluncaya kadar buna benzer ve telsizde “Kicker” ikazından başka hiçbir açıklayıcı işaret bulunamayan ve hepsinin ölümle neticelendiği 4 uçak kazası bir daha tekrarlanmadı ve sonucunda sayın Gnkur. Bşk.lığımızdan üstün cesaret ve feragat şerit rozeti aldığımız bu olay çok önemli bir hatıra olarak F-104 hatıra defterimize kazındı.

 

Kaynak: Kaynaklar Sayfası Yurtiçi Sıra No: 28