Ben Kimim

 
 
 

T-6 HARVARD UÇAĞI İLE UÇUŞTA YAPTIĞIM HATA

 
Burhan ÖZALPAŞAN
Emekli Hava Pilot Albay
Gaziemir-İzmir
 

İlk uçuşa başladığımız T-34 uçaklarının İntibakından sonra Tekamül uçuşu yine İzmir-Gaziemir'de T-6 uçaklarıyla yapılırdı. İzmir'li oluşum nedeniyle İzmir'i havadan ne zaman göreceğimi merak eder, bu fırsatın gelmesini beklerdim. Her uçuşta Kuzeye İzmir tarafına kalkışımızda, Alsancak üzerinden Karşıyaka'ya körfez üzerinden geçer miyiz diye uçtuğum hocalarıma söylemeyi isterdim. Tam Ulaştırma Okulunun üzerine gelip İzmir'e bakmak için kalkış bacağını uzattığım sırada, arkadan; "sağa trafiğe terk et ve tırmanış dönüşlerine başla" sesini işitir, İzmir'i ve Karşıyaka'yı kuş bakışı görme hevesim içimde kalırdı.

T-6 uçakları ile intibak uçuşları sonuna doğru yalnız uçuşa giden talebelerin fazlalığı dikkati çekerdi. Hemen hemen havada Hoca olmazdı. Her talebe aşağı yukarı yalnız olurdu.

İlk yalnız uçuşumda bu düşünce ve kalabalık yalnız uçuş trafiğinden çekinerek, tırmanış paternini İzmir üzerine kadar sürdürdüm. Trafiği İzmir üzerinden terke başladığımda, İzmir'i seyre başladım. T-6 uçağını sağa çevirip, ufka göre tırmanışa geçirmeyip aşağıyı seyrettiğimde, uçak acayip sesler çıkararak baş kapıyor, düzeltip öbür tarafa çevirdiğimde de aynı baş kapmayı öbür tarafa yaptığından, ben irtifa alacağıma Alsancak civarında trafik paterninin bir hayli altına düşmüşüm.

Son anda durumu fark edip, uçağı düzeltip Nif Dağı istikametinde T-6'yı yatırmaktan korkarak dümdüz tırmanışa geçmiştim ki; kolumda sarı bir T-6 Mak uçağı gördüm. Öndeki pilot bana bakarak parmağını salladı ve yanımdan ayrıldı. O sırada altimetreye baktığımda irtifam 5000 fit'i gösteriyordu. İlk yalnız T-6 uçuşundaki görevimi tamamlayıp Meydana indiğimde, Uçuş Grup K., Filo K.'nı ve Hocam beni karşıladılar...

Ben İzmir üzerinde iken Çiğli'den alet uçuşundan dönen sonradan rahmetli (Şehit) olan Hocam beni şehir üzerinde görünce takibime girmiş her dönüşte arkamda perdövites olduğunu, takibimde zor durabildiğini anlatmış. Benim şehir üzerinde alçak akrobasi yaptığımı zannetmiş. Uçuş Grup K.'nı uçuşumun şu anda kesildiğini bir hafta sonra evrakımın tamamlanıp Uçuş Kuruluna verileceğimi bildirdi. Bir hafta sonra Uçuş Kuruluna çıktığımda; şehir üzerine niçin gittiğim ve akrobasi yaptığım soruldu. Cevap olarak akrobasi yapmadığımı, yalnız uçuş trafiğinin kalabalık olduğundan çekinerek trafik paternini şehre doğru uzattığımı söyledim. Hatam olduğunu; daha uçakta ilk yalnız uçuşumda, hem de şehir üzerinde akrobasi yapabilecek seviyeye gelmediğimi buna usta bir pilotun dahi cesaret edemeyeceğini çok zor izah ederek ikiye karşı üç DEVAM oyla tekrar uçuş aldım. Kurula girinceye kadar uçmadığım günler hayatımda hatırlamak istemediğim en stresli günlerdi. Bir daha (görev hariç) 5000 fit'in, altına inmedim ve meskûn yerden geçmedim. Talimatların kanlarla yazıldığını talimatlar dışına çıkılmamasını her zaman beraber uçtuğum her astıma ve öğrencime, faciaya sebep olacak bu olayı, bilmeyerek veya çekinerek yaptığım bu hatamı hep anlattım.

 

Kaynak: Kaynaklar Sayfası Yurtiçi Sıra No: 32