Ben Kimim

 
 
 

UÇUŞ ÖĞRETMENLERİM

 
Erdoğan ÖZNAL
Emekli Hava Pilot Korgeneral
Gaziemir-İzmir
1957
 

Gaziemir uçuculuk hayatımın başladığı ilk mekan olduğu için hepimizin hatırasında ayrı bir yeri vardır. O zamanlar Gaziemir'de ilk uçuşa Magister ve Uğur uçakları ile başlanırdı. Bizim grup veya bizden bir önceki grup T-34 uçaklarıyla başlamıştı. Ancak T-34'ler yetmediği için Magister'lerle uçmaya devam ediliyordu.Benim ilk hocam hemşerim olduğunu sonradan öğrendiğim rahmetli Astsubay Şükrü Kocabaş'tı. Uçuşa T-34 ile başlamamda kendisinin katkısı olduğunu tahmin ediyorum. Ne de olsa T-34'ler yeni, emniyetli uçaklardı. T-34' leri gerçekten sevmiştik. Bir postada 3-4 talebe vardı. Hocalar talebenin hepsini uçurabilmek için sorti aralarında uçaktan inmez, uçak çalışır vaziyette diğer öğrencisini beklerdi. Bir sonraki sortiyi bekleyen talebe ise, hocasına köfte ekmek getirirdi ve hoca bunu uçakta yerdi. Nasıl ki sucuklu yumurta 1960’lı, 1970'li yıllarda pilotların milli yemeği olduysa ekmek arası köfte de o zamanların yemeğiydi. Şimdiki Hava Kuvvetlerimizde, pilotların sahip olduğu çağdaş beslenme felsefe ve uygulamaları düşündükçe, o zamanların bu beslenme tarzını değişik duygularla anmaktan kendimi alamıyorum.

T-34 uçağı ile 15-20 sorti uçup başlangıç uçuşunu bitirdikten sonra T-6 uçaklarına başladık. T-6 uçağı "arkadan bekli" hassas, rule kaçırmaya çok müsait bir uçaktı. Zannediyorum hepimizin bu uçakla ilgili çok fazla anısı vardır. İlk hocam bir güzü yeşil, bir gözü mavi olan Astsubay Mehmet ÖZMEN idi. Bilahare Astsubay Hulki ÖZEL'le devam ettim. Her ikisi de dünya tatlısı, efendi, fevkalade insanlardı. Minnetle, şükranla, saygıyla anıyorum kendilerini.

Uçuş Eğitimi Gören Öğrenciler

Hatırladığım uçuş hocalarımızdan bazıları şunlardır. Üsteğmen İlhan DİZLEK, Yüzbaşı İsmet ERGİN, Üsteğmen Fahri SERENER, Üsteğmen Avni ÖZTİN, Yüzbaşı Sıtkı TANBİR. Diğer uçuş hocalarımız genellikle astsubaylardı. Öğretme kabiliyetleri son derece yüksek, deneyimleri son derece fazla, cesur insanlardı. Astsubay Ali ÇINAR benim hocam değildi ama, 5-6 kez mecburi iniş yaptığını ve bir kez de paraşütle atladığını söylerlerdi. Benim T-34'deki hocam olan Astsubay Şükrü KOCABAŞ’ı bir gün paraşüt takmadan uçağa bindiğini gördüğümde epey şaşırdığımı hatırlıyorum, zira artık onlar bu işin kurdu olmuşlardı.

T-34 Mentor Uçağı
 

Kaynak: Kaynaklar Sayfası Yurtiçi Sıra No: 30