Ben Kimim

 
 
 

GÖVDE VE KUYRUK NUMARASI FARKLI F-104 UÇAĞI

 
Atilla ÖZTÜRK
Emekli Hava Pilot Tuğgeneral
9.Üs, 192. Filo/Balıkesir
1987
 

192’nci Filoda görevli iken 1987 yılında bir pazar günü tatbikat görevi için Balıkesir Meydanı'ndan 2xF-104 uçağı ile kalkış yaptık. Görevde telsiz konuşmalarının asgaride tutulması istenildiğinden, görerek işaretleşmeler sonucu havada arıza yapan asli kolun 2 numarası ile yer değiştirmiştim. Görevimiz profil icra eden kollara escort yapmak olduğundan radarın talimatı ile taarruz kollarına yönelen 2xF-4 uçağına angaje olduk. Angajman esnasında A/B devrede iken birden yangın lambaları yanmaya başladı. Düz uçuşa geçip A/B’den çıktım. Motor saatlerini kontrol ettiğimde nozulun tam kapalı, EGT’nin 630 derece civarı olması gerekirken 550 derece civarı, takatin ancak düz uçuşu muhafaza etmeye yeterli olduğunu gördüm. 1 numarayı ikaz ederek en yakın meydan olan Çiğli’ye yöneldim. Ayrı ayrı angajmana girdiğimizden dolayı 1 numaranın kolunda değildim. Bu nedenle yangın işarını dışarıdan teyit etmem mümkün değildi. Motor saatlerinde ise EGT’nin düşük olması yangın işarlarını, yangın lambaları yanmasına ve takatin düşük olmasına rağmen doğrulamıyordu. Bu nedenle uçuşa devam etmeye karar verdim.

Çiğli kule ile temas kurduğumda inişin 17 istikametinde olduğu belirtildi. Meydana güneyden yaklaştığımdan ve takat yetersiz olduğundan kuleye tersten ineceğimi ve Hook bariyerinin durumunu sordum. Kuleden aldığım cevap “35’e Hook gerili” şeklinde idi. Yangın lambalarının yanması nedeniyle inişi LAND flap yerine T/O flaplı yapmaya karar verdiğimden ihtiyatlı paternle ve T/O flaplı inişin gerektirdiği normalden yüksek bir süratle inişimi tamamladım.

Paraşütü açma süratinde paraşütü açtığımda paraşüt jettison oldu. Bunun üzerine Hook’u saldım. Frenlemeye de devam ederek pist sonuna doğru geldiğimde beni bir sürprizin beklediğini fark ettim. Pist sonunda Hook gerili değildi. Kule 35’e Hook gerili derken 35 pist başındaki Hook’un, yani 17’ye inişte pist sonundaki Hook’un gerili olduğunu kastetmişti.

Artık pist sonunda toprağa çıkmanın kaçınılmaz olduğunu düşünürken 35 pist sonundaki MA-1 bariyerinin yerde olduğunu gördüm. MA-1 bariyerinin kablosuna takılan Hook kancası sayesinde pist sonunda toprağa 5-10 m. kala uçak durdu. Uçaktan indiğimde gördüğüm manzara çok ilginçti. Uçak nozulundan içeri baktığımda nozulun içinden yeri görebiliyordum. Malzeme yorgunluğu nedeniyle motor türbün bitimiyle nozul arasındaki bölümün alt kısmında 30 cm. eninde ve 1-1.5 m. boyunda bir yarık vardı. Paraşüt kompartımanının hemen arkasından başlayan yarıkta dışa doğru açılan metal, açtığım zaman paraşütün kopmasına neden olmuştu. 1 numaramın da Çiğli’ye inmesinden sonra uçakla kalktığımız Balıkesir’e akşam otobüsle geri döndük. Daha sonra 630 numaralı uçağa 626 numaralı uçağın kuyruğu takılarak Balıkesir’e getirildi. Burun numarası 630, kuyruk numarası 626 olarak ilginç bir görüntü oluşturan bu uçak hafızamdan hiç silinmeyecektir.

 

Kaynak: Kaynaklar Sayfası Yurtiçi Sıra No: 28