Ben Kimim

 
 
 

FORM-781

 
Bülent ÖZER
Emekli Hava Pilot Tümgeneral
 

F-104 uçağında bir arkadaşımızın başına gelen inanılması çok zor bir olayı nakletmek istiyorum.

F-104S uçağı F-104G uçağına nazaran motor sistemindeki farklılıklar nedeniyle daha takatliydi. Clean uçakla 2 Mach'ı rahatlıkla geçip 2.2 mach'ı görebilirdiniz.

F-104S uçağının bu özelliği nedeniyle her tecrübe pilotu clean uçakla 2.2 mach'ı görmek için can atardı.

Yine böyle bir motor tecrübesi için pilot arkadaşımız uçak başı yaparak Form-781'i kontrol ediyor. Motorun hangi nedenle tecrübe uçuşuna verildiğini okuyor ve imzasını atarak uçağa bağlanıyor. Hava pırıl pırıl, masmavi... Kalkış, tırmanış ve tecrübe sahasında mach koşusu için yer alış gayet normal oluyor. Mach koşusuna başlayışta her şey güzel, ancak sürat 1 mach'a gelirken takılıp kalıyor. Arkadaşımız tekrar başa dönüyor, tüm kontrolleri tekrar yapıp bir daha mach koşturmayı deniyor. Ancak uçak "Nuh" diyor, "Peygamber” demiyor ve 1 mach'ı geçmiyor, o da fazla ısrar etmiyor, tecrübe uçuşunu iptal ederek kuleye durumu rapor ediyor. Meydan civarında yakıtı bitirip inişe geleceğini bildiriyor. Kule kendisini serbest kılıyor ve arkadaşımız yakıtı iniş yakıtına indirerek “A” noktası, ilk yaklaşma ve PEEL-OFF'la inişe geliyor.

Pilot arkadaşımız inişi takiben park yerinde motor durdurduktan sonra uçağı terk ediyor; Uçuş sonu dibrifingde ihtisas personeline arızayı anlatıyor. Uçuşunu ve arızayı yazmak için Form-781'i istediğinde koskocaman plastik kaplı form bulunamıyor. Arkadaşımız da formu daha sonra yazmak üzere hat bakım binasından ayrılıp filoya geliyor. Bu arada uçak mach koşmadığı için hatta görevli dalgıç arkadaşımız motorun IGV ve ön kademedeki pallerini kontrol etmek amacıyla uçağın sağ hava alığından içeri giriyor. Bir de ne görsün; Form-781 IGV’lerin üzerinde yamuk yumuk olmuş bir şekilde kuzu kuzu duruyor. Allah’ın bir lütfü olarak motora girmemiş. Koşa koşa formu hatta getiriyor ve nerede bulduğunu anlatınca herkesin ağzı bir karış açılıyor; Bu arada hat baş makinisti arkadaş, formu bulduklarını bildirip uçuş ve arızayı yazması için pilotu hatta çağırıyor. Pilot arkadaşımız hatta geldiğinde yamuk yumuk formu görünce bir anlam veremiyor. Hat baş makinistine "Kim çiğnedi bunu” diye soruyor. Baş makinist arkadaş da kendisine "Siz çiğnediniz efendim" deyince pilot arkadaşımız yine bir şey anlamıyor. Ne zamanki, kendisine Form-781 IGV'lerin üzerinde olduğu halde 1 sorti uçtuğu, bu nedenle mach'ı geçemediği anlatılıyor, o zaman arkadaşımız "Yani ben tesadüfen atlamadım öyle mi” diyor, ve “Bu forma hiçbir şey yazılmaz bunu müzeye kaldırın” deyip filoya dönüyor.

Kuşkusuz tesadüf eseri hiçbir şey olmadan indiği için çok şanslıydı. Hiç üzerinde durulmadı. Çünkü bir olay veya kaza olmamıştı. Ancak YAMAHA (Yabancı Madde Hasarı) konusunda kim ne söylese, ne anlatsa yetersiz kalıyordu. Bugün F-16 uçakları YAMAHA konusunda çok daha hassas, F-104 gibi Form-781’i bir sorti uçurup emniyetle indiremeyebilir.

 

Kaynak: Kaynaklar Sayfası Yurtiçi Sıra No: 28