Ben Kimim

 
 
 

ACEMİLİK

 
H. Binay ÖZBAŞAL
Hava Pilot Binbaşı
Afyon
Ağustos 1987
 

Ağustos 1987, F-104 filosunda Teğmen olarak ilk defa 4’lü kolda 4 numara olarak Alçak İrtifa CART-4 düzeninde S/S-Atış görevi için Afyon meydanından kalkıp Akçay Atış sahasına atış ve sonra Afyon’a inişli görevde uçtum.

Uçtum ama ne uçuştu. Bunu ancak ben bilirim. Kalktıktan sonra kol düzeni alındı. Fakat hiç tecrübem olmadığından uçulan irtifanın çok alçak olması beni çok rahatsız etti. Özellikle kolu takip etmekten, araziyi takip etmekten zaman zaman koldaki bulunmam gereken yer bozuluyordu. Eleman liderimin de ilk defa lider uçması dolayısıyla rahatsız olduğunu anlamıştım. Bu şartlar sonunda pasajla atış sahasına girdik ve 30 derecede bomba atışı için paterne çektik. İşte tüm problemler burada başladı. Uçakta bir anormallik fark ettim. Gaz kolu devamlı military'de olmasına rağmen sürat düşmekteydi sürat düştükçe A/B kullanmaya başladım. Dalışta yine sürat artmıyordu, motor saatleri normaldi. Çekindiğimden lidere bir şey söyleyemiyordum. Dalışta zaman zaman A/B kullanıyordum. İki patern sonra 4’lü kol lideri yakıt saydı. Diğer uçakların yakıtları aynı benimki ise çoktan bingonun çok altına düşmüştü. Yakıtımı söyleyince bir problem olup olmadığını sordu ve atışı iptal edip Afyon’a döneceğini ve benim eleman liderimi takip etmemi ve irtifaya çıkmamızı ikaz etti. Fakat bu sırada eleman liderimi kaybettim ve önümdeki uçakları takip edemiyordum. Akıncı Meydanı pist inşaatından, dolayı kapalı idi ve inme imkanı yoktu. Lidere kolu kaybettiğimi söyledim ve yakıtın 1000Ib.'ye düştüğünü ikaz ettim. Lider yerimi Akıncı'ya Radyal mesafeye göre bildirmemi söyledi. İrtifaya çıkarken yine sürat artmamaktaydı ve yakıt düşmeye devam ediyordu.

İşte o anda bu durumun neden oluştuğu ortaya çıktı. Sol elimle pike flabını yokladığımda pikenin dışarıda olduğunu anladım ve hemen içeri aldım. Uçak kendine gelmişti. Fakat yakıt emercensi duruma düşmüştü. F-104 uçağının motoru 1000 librenin altında her an durabilirdi ve bu beni çok korkutuyordu. Sebepsiz bir yere atlamak ve bir uçağı yok etmek çok üzücü geliyordu. Bu esnada eleman liderim beni buldu ve Afyon Meydanı’na alçalmaya başladığımızda yakıtın 350 Iibre olduğunu gördüm. İndim paraşüt açtım ve pisti terk ettikten sonra hiç durmadan park yerine gittim. Makinistin takozları koymasından sonra motor kendiliğinden durmuştu. Bir saniye bile zaman kalmadığı ortaya çıktı.

Bu olayın benim kıt'ada ilk uçuşumda başıma gelmesi bana büyük bir ders ve tecrübe olmuştur. Fakat bu ders çok acı da olabilirdi. Neyse ki bu şekilde oldu. Onun için o günden beri uçak içinde çok dikkatli olmaya ve yakıtıma dikkat etmeye özen göstermişimdir. Bilhassa pike flabını uçuş esnasında çok sık kontrol ederim. Daha sonraki senelerde lider pozisyonunda olduğumda benden küçük olan arkadaşlara bu konuyu anlatıp durumdan ders almalarını öğütlemişimdir ve hala aynı olayı anlatmaya devam etmekteyim.

 

Kaynak: Kaynaklar Sayfası Yurtiçi Sıra No: 28