Ben Kimim

 
 
 
 
 

ŞEHİT HAVA PİLOT ÜSTEĞMEN MUZAFFER ERDÖNMEZ  (1943-130)

 

Ütğm. Muzaffer ERDÖNMEZ, 25 Kasım 1922 tarihinde İstanbul’ da doğdu. İlk tahsilini İstanbul Çapa 31 nci İlkokulu’nda yaptı. 1 Eylül 1937 tarihinde Konya Askerî Ortaokulu’na girdi. 1939 da Konya Askeri Orta Okulu’ndan, 1941 yılında Bursa Askeri Lisesi’nden mezun olduktan sonra, 18 Kasım 1941’ de Harp Okulu’na girdi. 30 Ağustos 1943 tarihinde Asteğmen rütbesiyle mezun olup, Eskişehir 1 nci Tayyare Alayı 1 nci Bölüğüne atanarak sırasıyla 28.02.1944 de Teğmenliğe, 30.08.1947 de Üsteğmenliğe, 30.08.1950 tarihinde ise Kıdemli Üsteğmenliğe terfi etti.

11 Mart 1944-21 Aralık 1945 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’ nde pilotaj eğitimi gördü. Subay olarak nasb olunduğu tarihte atandığı 1 nci Tayyare Alayı 1 nci Bölüğünden 18 Mart 1947 tarihinde ayrılarak, 24 Mart 1947’ de Alpuköy Hava Depo Müdürlüğüne tayin oldu. 5 Nisan 1948 tarihinde Alpuköy Hava Deposu Müdürlüğü'nden Ankara 10 ncu Tayyare Alayı 3 ncü Bölüğü'ne atandı. Bu görevde iken Amerika Birleşik Devletleri'nde alet kursu gördü. Kurs dönüşünde Diyarbakır 2 nci Tayyare Alayı 2 nci Tabur Komutanlığı'nda göreve başladı. Eylül 1950 tarihinde Birleşmiş Milletler bünyesindeki Kore Türk Savaş Birliği emrine atandı.

TBMM’nin aldığı kararla; 1950 Haziranın’ da başlayan Kore Savaşı’nda Türkiye’nin tugay seviyesinde bir birlik ile temsili uygun görülmüştü. 1950 yılının 17 Eylül günü, Kore Savaşına katılmak üzere İskenderun Limanından Amerikan nakliye gemileriyle yola çıkan Tuğgeneral Tahsin YAZICI komutasındaki 1 nci Türk Tugayı bünyesinde ACT (İleri Hava Kontrolü) görevi almış birkaç hava subayı bulunuyordu. Ütğm. Muzaffer ERDÖNMEZ, bu havacılardan biriydi. Kendisi Türkiye’de B-26 "Invader" uçaklarında uçan harbe hazır bir pilot idi. Kore’ye gittikten sonra her fırsatta komutanlara uçmak istediğini ileten genç havacı sonunda amacına ulaşarak Kore’de hava savaşına katılan ilk ve tek pilotumuz olma onuruna erişmiştir. Kore’ye gönderildiğinde Amerikan birliklerinin muharebe görevlerinde Invader uçaklarını kullandıklarını görerek uçmak için Türk ve Amerikan yetkililerine başvurmuş, bunun üzerine Ütğm. ERDÖNMEZ’ e B-26 "Invader" uçağı ile teçhiz edilmiş olan 452 nci Hafif Bombardıman Alayı 729 ncu Filosunda uçuş izni verilmişti. Ütğm ERDÖNMEZ, 21 Nisan 1951 tarihinde Kuzey Kore’de savaş görevi alan B-26 hafif bombardıman tayyare kolunda bir B-26 tayyaresinin pilotu olarak bulunuyordu.

Hedef; Wonch Ang-nı civarındaki demiryolu idi. Filo ilk taarruzu hiç bir kaza olmaksızın yapmış, fakat ikinci dalışında uçağının uçaksavar atışı sebebiyle motorunda yangın çıktığı ve tırmanmaya çalıştığı görülmüştür. 3500 fit civarına çıkan uçağın yerden 800 fite kadar düz irtifa kaybettiği, bu irtifada sola virile girerek çakıldığı görülmüştür.

Yanmakta olan enkaz üzerinde yapılan müteaddit uçuşlarda herhangi bir hayat eserine rastlanmamıştır. Uçağın ilk ateş aldığı andan itibaren mürettebatın uçağı terk edip etmediği bilinmezken, düşme esnasında herhangi bir paraşütün açıldığı da görülmemiştir. Filonun diğer uçaklarına da yerden herhangi bir düşman ateşi açıldığı tespit edilememiştir. Uçağın çakılma yeri, Kuzey Kore’ de Wonch Ang-nı şehrinin yaklaşık üç mil kuzey doğusundadır.

Şehit Muzaffer ERDÖNMEZ, Kore’de birlikte görev yaptığı Amerikalı arkadaşlarının yüksek saygılarını kazanmaya muvaffak olmuş, aynı zamanda sadece herkesin sevgisini en çok kazanan subay olmakla kalmamış, 729 ncu Bombardıman Squadron’ unun (Hafif Bombardıman Filosunun) en iyi pilotu olmuştu.

O, gözünü budaktan sakınmayan bir cesarete sahip olan savaş pilotu idi. Maharet ile Chosin Barajında Türk kahraman askerlerinin yarattığı efsaneyi perçinlemiştir.

Amerikan Başkanı tarafından “Hava Madalyası” (The Air Medal) ile taltif edilen Ütğm. ERDÖNMEZ, Türkiye Cumhuriyeti döneminin ülke toprakları dışındaki ilk hava savaşı şehididir.

Şehit olduğu B-26 "INVADER" hafif bombardıman uçağı ile (44-35783 no’ lu) altılı bir Amerikan kolunda görev yaptığı uçağın mürettebatından;

Şehit Hv.Plt.Kd.Ütğm. Muzaffer ERDÖNMEZ’in kabri ne acıdır ki Güney Kore’nin Pusan kentinde Birleşmiş Milletler şehitliğinde yatan karacı silah arkadaşlarının yanında değildir. Uçak enkazına erişilemediğinden diğer iki Amerikalıyla birlikte Kuzey Kore’nin buzlu, çamurlu topraklarında kalmıştır. Birleşmiş Milletlerin Kara Birlikleri savaşın hiçbir evresinde Wonch Angni'ye kadar ilerleyemedi. Ütğm. Muzaffer ERDÖNMEZ, Yzb. Joseph Louis FARBER ve Çvş. Robert Ervin ALLRED'in naaşlarına hiç ulaşılamadı.

Üsteğmen Muzaffer ERDÖNMEZ Kore’ de 15 Eylül 1950 - 21 Nisan 1951 tarihleri arasında görev yaparak Türk Milletini ve kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerini en onurlu bir şekilde temsil ederek 29 yaş gibi gençliğinin en verimli çağında hayatını her zaman titizlikle koruduğu görev bilinciyle feda etmiştir.

 Ruhu şad olsun...

 
Amerika Birleşik Devletleri
Tarafından Verilen Hava Madalyası
Havacılık Müzesi/Yeşilköy-İstanbul
 
Amerika Birleşik Devletleri Tarafından Verilen Hava Madalyası'nın Beratı
Havacılık Müzesi/Yeşilköy-İstanbul