Ben Kimim

 
 
 
 

NASIL HAVACI OLUNUR?

 

    Havacılığı seven ve havacı olmak isteyenlerin Nasıl Havacı Olunur? sorusu, isteklilerin eğitim ve yaş durumu dikkate alınarak dört ana başlıkta cevaplandırılabilir.

 

    1. Askeri havacılık:

    Asker havacı olabilmek için Hava Harp Okulu, Hava Teknik Okullar Astsubay Meslek Yüksek Okulu, sözleşmeli subay ve astsubaylar için Hava Sınıf Okullarını bitirmek şarttır.

 

    Hava Harp Okulu:

    Türk Hava Kuvvetleri'nde subay ve pilot olmak için lise öğreniminden sonra Hava Harp Okulu'na girmek gerekmektedir. Başvuru koşulları, Hava Harp Okulu İnsan Kaynakları Değerlendirme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (İKDSM) Başkanlığı'ndan alınmalıdır.

   ÖSS sınavı başvurularında Hava Harp Okulu'na girmek istediğini belirten adaylardan ÖSS sınavı sayısal bölümden yeterli puanı almış olanlara sınav sonucunun gelmesiyle birlikte mülakatlar için okula davet belgesi gönderilir. Belirtilen tarihlerde İstanbul Yeşilyurt'ta bulunan Hava Harp Okulu'na gruplar halinde çağrılırlar. Yaklaşık dört gün süren sınav süresince arzu edenler dışarıda, kalacak yeri olmayanlar ise okulda kalabilirler. Ön sağlık muayenesinden geçirilen adaylar beden eğitimi sınavına ardından kişilik, psikomotor ve yetenek testlerine tabi tutulurlar. Daha sonra mülakata katılan adaylardan, mülakatta başarılı olanlar okul bünyesinde bulunan sağlık amirliğinde yapılan sağlık uçuş muayenesi sonucunda herhangi bir problemi olmayanlar öğrenci seçme uçuş eğitimlerine (ÖSU) başlamak üzere Yalova'da bulunan Yalova Hava Meydan Komutanlığı'na gönderilir. Uçuş faaliyetlerini başarıyla tamamlayan adaylar ise Eylül ayında Harp Okulu'nda askerliğin temellerinin öğretildiği bir ay süren intibak eğitimine katılmaya hak kazanırlar. Bu eğitimde başarılı olanlar yemin ederek Hava Harp Okulu'na katılırlar.

    Dört yıllık Harp Okulu eğitiminin son yılında tekrar sağlık muayenesi yapılarak uçucu yetiştirilmeye elverişli olan Harp Okulu dördüncü sınıf öğrencileri mezun olduktan sonra pilot adayı olarak Çiğli / İzmir'de bulunan uçuş okuluna gönderilirler. Burada başlangıç, temel, temel jet ve tekamül eğitimlerine tabi tutulan adaylar, 15 aylık uçuş eğitimini takiben başarılı olanlar pilot brövesi takmaya hak kazanarak pilot sınıfına ayrılırlar. Temel tekamül eğitiminden sonra bazı adaylar nakliye ve helikopter pilotu olarak ayrılarak farklı bir eğitime tabi tutulurlar.

 

    Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu:

    Türk Hava Kuvvetlerinde astsubay olabilmek için liseyi bitirmek ve Hava Sınıf Okulları ve Teknik Eğitim Merkezi Komutanlığı bağlı Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu'na girmek şarttır.

    Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu; Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın Astsubay ihtiyacını karşılayan, verilecek görevlerin en iyi şekilde yerine getirilmesi amacı ile birinci yılı İngilizce ve temel askerlik eğitimi, ikinci yılı değişik sınıf, branş ve ihtisaslarda ön lisans düzeyinde teknik, akademik eğitim veren askeri eğitim-öğretim kurumudur. Öğrenci seçimi lise ve dengi okulların belirlenen öğrenim kollarından mezun olan öğrenciler arasından yapılmaktadır. Belirlenen öğrenim kollarından mezun olan öğrenciler diğer koşulları da sağladıkları takdirde Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu'na kabul edilirler.

    Başvuru koşulları ile ilgili geniş bilgiye Hava Teknik Okullar linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

    Sözleşmeli Hava Subay ve Astsubayı:

    Hava Harp Okulu ve Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu'ndan ayrı olarak sözleşmeli subay veya astsubay olarak Türk Hava Kuvvetleri'nde görev alabilirsiniz. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın belirlediği fakülte ve yüksek okul mezunları istenen koşulları sağladıkları takdirde hava sınıf okullarına kabul edilirler. Hava sınıf okullarındaki eğitimi başarı ile tamamlayanlar teğmen ve astsubay çavuş rütbesiyle sözleşmeli olarak Türk Hava Kuvvetlerinde göreve başlarlar.

    Sözleşmeli subay ve astsubaylık başvurusu için Türk Hava Kuvvetleri veya Hava Teknik Okullar linkini tıklayarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiz.

 

    2. Sivil Havacılık:

    Sivil Havacılık Üniversitesi ve Yüksek Okulları:

    Sivil Havacılık Üniversitesi ve Yüksek Okulları, Türk sivil havacılık sektörünün gelişim hızına paralel olarak artan uluslararası sivil havacılık standartlarına uygun nitelikte yetiştirilmiş kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak üzere kurulmuştur. Üniversite ve yüksek okullarda, bir yıl İngilizce hazırlıktan sonra dört yıllık (toplam beş yıl) eğitim uygulanmaktadır.

    Bu okullara girebilmek için liseyi bitirdikten sonra Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) öngörülen puanı alanlardan belirlenen koşulları sağlayanlar; Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu, Erciyes Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu, Erzincan Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu, Mustafa Kemâl Üniversitesi İskenderun Sivil Havacılık Yüksek Okulu, Kocaeli Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi'ne kabul edilirler.

 

    Giriş koşulları ile ilgili geniş bilgi almak için:

    Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu,

    Erciyes Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu,

    Erzincan Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu,

    Kocaeli Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu,

    Mustafa Kemâl Üniversitesi İskenderun Sivil Havacılık Yüksek Okulu,

    Türk Hava Kurumu Üniversitesi,
    web sitelerinden yararlanabilirsiniz.
 

    Sivil Havacılık Meslek Yüksek Okulu:

   Muğla Üniversitesi Dalaman Meslek Yüksek Okulu'nda; havaalanları, havayolları ve handling işletmelerinde uçağın ulusal ve uluslararası güvenlik standartları çerçevesinde operasyonel işletimini optimum maliyet ve zaman dilimleri içerisinde gerçekleştirebilecek, gerekli havacılık ve işletme bilgisiyle donanmış nitelikli ara insan gücünü yetiştirmeyi amaçlayan dört yarıyıllık bir yüksek öğretim programı uygulanmaktadır.

    Programı tamamlayarak mezun olan öğrenciler, ÖSYM'nin yaptığı Dikey Geçiş Sınavı'nda başarılı olmaları durumunda, tercih ettikleri programlarına uygun bir lisans programına kayıt hakkı tanınmaktadır. Bu programlarda uygulanan intibak ve dört yarıyıllık Lisans tamamlama eğitiminden sonra, lisans diploması almaya hak kazanmaktadırlar.

    Giriş koşulları ile ilgili geniş bilgi almak için:

    Muğla Üniversitesi Dalaman Meslek Yüksek Okulu web sitesinden yararlanabilirsiniz.

 

    Anadolu Teknik Liseleri:

    Bursa, Eskişehir, İstanbul ve Kayseri illerimizde sivil havacılık için uçak elektroniği ile uçak gövde ve motor dallarında teknik personel yetiştiren dört adet Anadolu Teknik Lisesi vardır. Sivil havacılık için öngörülen mesleki bilgi, yetenek ve iş disiplinini almış, sivil havacılığın gereksinim duyduğu uçak teknisyenleri bu okullarda eğitim görmektedir.

 

    Sivil havacılığımız için uçak bakım teknisyeni yetiştiren bu okullar ile ilgili geniş bilgi almak için:

    Bursa Osmangazi Hürriyet Anadolu Teknik Lisesi,

    İstanbul Bağcılar Anadolu Teknik Lisesi,

    Kayseri Melikgazi Merkez Anadolu Teknik Lisesi,

    web sitelerinden yararlanabilirsiniz.
 

    3. Özel Uçuş (Pilot) Okulları:

    Maddi imkânları uygun olanlar özel uçuş (Pilot) okullarına gidebilirler.

 

    4. Sportif Havacılık:

    Sivil ve askerî havacılık okullarına giremeyenler;

    Bulunduğu yerdeki Türk Hava Kurumu Şubesi'ne başvurabilirler.