Ben Kimim

 
 
 

SOLO TÜRK/TÜRK HAVA KUVVETLERİ

 

KISACA SOLO TÜRK:

Türk Hava Kuvvetlerinin sahip olduğu modern ve yüksek performanslı F-16 uçağının kabiliyetlerini, kullanımı için gereken yüksek seviyedeki bilgi ve beceriyi izleyiciye bir gösteri şeklinde sunan gösteri ekibidir. Gösteri uçuşları tek kişilik F-16 C Blok-40 uçağı ile icra edilmektedir. Gösteri uçuşları esnasında her iki kanat ucuna takılan duman gereçleri vasıtası ile beyaz renkli duman salınmaktadır. Uçak üzerine boya haricinde herhangi bir değişiklik yapılmamış olup diğer F-16 lar gibi her türlü göreve planlanabilmektedir. SOLOTÜRK pilotları gösteri uçuşları haricinde harbe hazırlıklarını sürdürmektedirler.

TARİHÇE:

Hava Kuvvetleri Komutanlığının 25 Kasım 2009 tarihinde çalışmalarını başlattığı “Tek F-16 Uçağı ile Gösteri Uçuşu” programı 14 Ocak 2010 tarihinde Hv.Plt.Bnb. Murat KELEŞ, Hv.Plt.Yzb. Fatih BATMAZ ve Hv.Plt.Yzb. S. Yalın AHBAB’ın kurucu ekip olarak seçilmeleri ile hayata geçmiştir. Hv.Plt.Bnb. Murat KELEŞ 18 Mayıs 2010 tarihinde Tek F-16 Gösteri Uçuşu için ilk eğitim sortisini gerçekleştirmiş ve eğitimini 20 Ağustos 2010 tarihinde tamamlayarak Türkiye’nin ilk F-16 Solo Gösteri pilotu olmuştur. Eğitimler diğer iki gösteri pilotunun arka kokpitte gözlemci olarak uçması ile icra edilmiştir. 2010-2011 Uçuş eğitim yılı başlangıcı olan 01 Eylül 2010 tarihinde 4. Ana Jet Üs K.lığı’nda Hv.K.K. Org. Hasan AKSAY’a ilk gösteri uçuşu arz edilmiştir.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı personelinin göndermiş olduğu yaklaşık 300 adet isim önerisi arasından “SOLOTÜRK” ismi seçilmiştir.

SOLO TÜRK; 141’inci Filo K.lığından 3 pilot ve 3 destek personeli ile 4’üncü Ana Jet Üs K.lığı Uçak Bakım Komutanlığından seçilen 9 kişilik uçak bakım ekibiyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR:

Soru   : Gösteri pilotları nasıl seçildi?
Cevap :

Tek F-16 Gösteri Uçuşu pilotları, istekli tüm F-16 pilotları arasından, tecrübesi, uçuş saati toplamı, uçuş kariyerindeki performans gibi birçok kriter değerlendirilerek Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından seçilmiştir.

Soru   : Bu uçak harekat görevlerinde de kullanılabilecek mi?
Cevap :

Uçak gösteri harici dönemlerde bağlı olduğu 141 Filo Komutanlığı’nda harekat ve eğitim görevlerinde kullanılacaktır.

Soru   :

Bir F-16’nın bu şekilde boyanarak akrobasi uçağı haline dönüştürülmesi onun harekat yeteneğini olumsuz yönde etkiledi mi?

Cevap :

SOLO TÜRK uçağında boya haricinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Kanat uçlarındaki duman gereçleri gösteri uçuşları için takılmaktadır. Harekat yeteneğinde bir kısıtlama olmamıştır.

Soru   : Maruz kaldığınız en fazla “g” yükü nedir?
Cevap :

Gösteri pilotu, hareketler esnasında pozitif “9” ve negatif “3” “g” arasındaki “g” kuvvetlerine maruz kalmaktadır.

SOLO TÜRK, Türk Hava Kuvvetlerinin 100’üncü kuruluş yıl dönümünde Türk Milletine armağan ettiği yeni bir değerdir. SOLO TÜRK’ün grafik tasarımında Devletimizin, Türk Milletinin ve Türk Hava Kuvvetlerinin en değerli ve anlamlı sembolleri yer almıştır. Bu değerler SOLO TÜRK ile gökyüzünde temsil edilecektir.

Yüksek teknoloji ürünü bir uçak olan F-16’nın grafik tasarımı son derece farklı, özel ve sıradışı bir uygulamadır. Bu nedenle grafik tasarımı uzun süreli ve özenli bir çalışmanın sonucunda konusunda yetkin grafik tasarımcısı Sn. Murat DORKİP tarafından yapılmıştır. SOLO TÜRK’ün üzerinde, tarih boyunca Türk Milletinin ve Türk Hava Kuvvetlerinin sembolü olan kartalın yeniden yapılandırılmış bir ayrıntısı yer almaktadır.  

SOLO TÜRK uçarken altında görülecek ay yıldızın altın renkli olması, ulusal simgemizi göklerde dalgalandıran Türk Hava Kuvvetlerinin, Türk Milletinin onur timsali olan bayrağımıza ve temsil ettiği manaya bağlılığını ve verdiği değeri göstermektedir. Uçağın üstündeki gümüş renkli yıldız, Türkiye Cumhuriyetinin ve Türk Hava Kuvvetlerinin 21’inci yüzyılın yıldızı olma idealini simgeler.

   SOLO TÜRK uçarken kanadının üzerinde görülecek olan mat siyah üzerine parlak siyah renkte yerleştirilmiş kartal, havacıların ruhundaki özgürlüğü ve kararlılığı simgeler. Uçağın burun kısmına doğru uzanan siyah ve gri çapraz çizgiler ise havacıların hızlı düşünme ve karar verme, sürekli ilerleme ve sınır tanımama gibi niteliklerini betimler.

Sonuç olarak; grafik tasarımında seçilen gümüş, siyah ve altın renkler taşıdığı anlam, değer, gerilim ve güç algıları ile Türk Hava Kuvvetlerinin 21’inci yüzyılın hava, uzay ve bilgi gücü olma vizyonuna gönderme yapar. Genel olarak SOLO TÜRK’ün grafik tasarımı, “Türk Hava Kuvvetleri Çağıyla Yarışıyor” sloganının somutlaşmış bir ifadesidir.

    SOLO TÜRK İLK GÖSTERİ EKİBİ

1'NCİ GÖSTERİ PİLOTU
BİNBAŞI MURAT KELEŞ
2'NCİ GÖSTERİ PİLOTU
YÜZBAŞI FATİH BATMAZ
3'NCÜ GÖSTERİ PİLOTU
YÜZBAŞI SEDAT YALIN AHBAB

1974 doğumlu Bnb.KELEŞ 1995 yılında Hava Harp Okulunu bitirmiş, Merzifon ve Konya’da SEAD ve Silah Taktikler Öğretmeni olarak görev yaptıktan sonra 2010 yılında Gösteri Pilotu olarak seçilmiş ve 141’inci Filo K.lığına atanmıştır. 2500 saat üzerinde F-16 uçuşu olan Bnb.KELEŞ evli ve 2 çocuk babasıdır.

1975 doğumlu Yzb.BATMAZ 1997 yılında Hava Harp Okulunu bitirmiş, Balıkesir de F-16 Hava Savunma pilotu olarak görev yaptıktan sonra 2006 yılında 141’inci Filo K.lığına atanmıştır. Görev Komutanlığı, karşıt kuvvet ve F-16 öğretmeni yetiştirme kurslarında öğretmenlik yapmıştır. 2000 saat üzerinde F-16 uçuşu olan Yzb.BATMAZ evlidir.

1977 doğumlu Yzb. AHBAB 1999 yılında Hava Harp Okulunu bitirmiş, Bandırma ve Akıncı'da F-16 Hava Savunma pilotu olarak görev yaptıktan sonra, 2010 yılında Gösteri Pilotu seçilerek, 141’inci Filo K.lığına öğretmen pilot olarak atanmıştır. 1500 saat üzerinde F-16 uçuşu olan Yzb. AHBAB evlidir.

    SOLO TÜRK İLK DESTEK EKİBİ

TEĞMEN
MAHMUT AÇIKBAŞ
KIDEMLİ BAŞÇAVUŞ
ÖMER KINA
KIDEMLİ ÇAVUŞ
BARIŞ ÖZŞİMŞEK

1987 Konya doğumlu olup 2009 yılında Hava Harp Okulunu bitirmiş, Basın Halkla İlişkiler görevini yürütmektedir.

1968 Nevşehir doğumlu olup Paraşüt ve Şahsi  Teçhizat Teknisyeni görevini yürütmektedir. Kd.Bçvş.KINA evli ve 2 çocuk babasıdır.

1985 Ankara doğumlu olup Video Kayıt ve Montaj Teknisyeni görevini yürütmektedir.

   SOLO TÜRK İLK BAKIM EKİBİ

ÜSTEĞMEN
CEM ÖZTEN
KIDEMLİ BÇVŞ.
VAHAP KAHRAMAN
BAŞÇAVUŞ
SEBAHATTİN KARA

1980  Eskişehir  doğumlu   olup  Uçak Bakım Subayı görevini yürütmektedir.

1972 doğumlu olup Uçak Yakıt Sistemleri Teknisyeni görevini yürütmektedir. Kd.Bçvş. KAHRAMAN evli ve 2 çocuk babasıdır.

1977 Bartın doğumlu olup Jet Motor Teknisyeni görevini yürütmektedir. Bçvş. KARA evli ve 2 çocuk babasıdır.

BAŞÇAVUŞ
UĞUR KÖKSAL
BAŞÇAVUŞ
SAİT KARAATAY
BAŞÇAVUŞ
BÜLENT CAN KALE

1975 Tarsus doğumlu olup Uçak Silah Teknisyeni görevini yürütmektedir. Bçvş. KÖKSAL evli ve 1 çocuk babasıdır.

1977 Manisa doğumlu olup Elektrik / Havalandırma Sistem Teknisyeni (Electric / Air Conditioning Systems Specialist) görevini yürütmektedir.

1978 Ankara doğumlu olup Aviyonik Sistemler Teknisyeni görevini yürütmektedir.

BAŞÇAVUŞ
KEREM DİNÇER
BAŞÇAVUŞ
ÖZCAN SOLAK
KIDEMLİ ÇAVUŞ
UĞUR ÇEKİÇ

1977 Ankara doğumlu olup Jet Uçak Teknisyeni görevini yürütmektedir. Bçvş. DİNÇER evli ve 2 çocuk babasıdır.

1979 Eskişehir doğumlu olup Jet Uçak Teknisyeni görevini yürütmektedir.

1987 Nevşehir doğumlu olup Uçak Hidrolik Sistem Teknisyeni görevini yürütmektedir.

    SOLO TÜRK GÖSTERİ FOTOĞRAFLARI

SOLO TÜRK'ÜN KAZANDIĞI ÖDÜL

Türk Hava Kuvvetleri'nin milletine 100 ncü yıl armağanı olan "SOLO TÜRK", Royal International Air Tattoo (RIAT) 2011 kapsamında, 16-17 Temmuz 2011 tarihlerinde İngiltere/Fairford Meydanı'nda hava gösterisi icra etmiştir.

Fairford/İngiltere'de 29 gösteri ekibinin katılımı ile 40'ıncısı düzenlenen ve dünyanın en büyük hava gösterilerinden biri olarak kabul edilen "Royal International Air Tattoo (RIAT) 2011" organizasyonunda SOLOTÜRK gösterisi "Best Overall Flying Display" (En İyi Uçuş Gösterisi) seçilerek "The King Hussein Memorial Sword" ödülünü kazanmıştır.

 
 
 

Hava Kuvvetleri Komutanlığı gösteri ekibi SOLO TÜRK, İngiltere'de 13-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında yapılan Royal International Air Tattoo (RIAT) 2018 Airshow'da "En iyi Solo Jet Gösteri Uçuşu" ödülünü almıştır.

 

Kaynak: Türk Hava Kuvvetleri Web Sitesi